Jaką wybrać salę?


        Na drodze przygotowań do dnia ślubu i wesela, Para Młoda musi dokonać wielu ważnych, łatwiejszych bądź trudniejszych wyborów. Jedną z decyzji, która przyszłym Nowożeńcom zajmuje najwięcej czasu, jest wybór idealnej sali ślubnej. Na przestrzeni kilku lat, liczba sal weselnych wzrosła kilkakrotnie. Kiedyś Nowożeńcy nie mieli tak dużego wyboru. Dziś bywa tak, że trudno jest podjąć decyzję o tym, która sala jest ładniejsza, najbardziej odpowiada oczekiwaniom. Jednak mimo tego, że sal weselnych jest tak dużo, pamiętajcie, aby termin w wybranej sali zarezerwować odpowiednio wcześnie, ponieważ te najlepsze mogą być już zajęte. O czym jeszcze pamiętać wybierając salę weselną. Jakimi wytycznymi kierować się w swoich poszukiwaniach? Takich elementów jest wiele, dlatego krok po kroku postaramy się Wam przybliżyć wszystkie, aby wybór idealnej sali weselnej był jak najprostszy.

 

 *  *  *  *

[pobierz] 0.1 MB Kalkulator Weselny

Arkusz kalkulacyjny Excel-a ułatwiający w szybki sposób wstępnie przeliczyć koszty uroczystości weselnej.

Jak wybrać idealną salę weselną? 

Jest wiele elementów, które decydują o tym, która sala weselna jest odpowiednia właśnie dla Waszych potrzeb. Na każdy z nich powinniście zwrócić tak samo baczną uwagę.

Do najważniejszych należą między innymi:

- stosunek wielkości sali do ilości zaproszonych gości,

- koszt wynajęcia,

- wygląd,

- lokalizacja sali weselnej,

- menu,

- obsługa,

- baza noclegowa.

Oczywiście trudno znaleźć taką salę, która w 100% będzie spełniała wszystkie Wasze wymagania, ale dobrze jest szukać sali bliskiej ideału. W końcu to tak ważny element każdego, udanego wesela. Przyjrzyjmy się więc elementom, które w znacznym stopniu decydują o tym, dlaczego powinniście wybrać akurat tę, a nie inną salę weselną.

Wielkość sali weselnej. 

Zaczynając poszukiwania sali weselnej miejcie wiedzę na temat tego, ile osób będzie uczestniczyło w Waszym weselu. Oczywiście, na tak wczesnym etapie, nie musi to być dokładna, a jedynie przybliżona liczba. Chodzi bardziej o świadomość tego czy zaprosicie trzydziestu gości, czy może dwustu. Wtedy też będziecie mogli stwierdzić, czy dana sala, pomieści określoną liczbę osób, a może będzie Wam potrzebne dużo większe pomieszczenie. Należy przy tym pamiętać, że paradoksalnie lepsza jest sala troszkę za mała, niż za duża. Dlaczego? Przede wszystkim możecie liczyć na to, że w mniejszej sali parkiet zawsze będzie zapełniony gośćmi, a to, tak samo jak wypełniona sala będzie wyglądało lepiej na filmie i pamiątkowych zdjęciach z wesela. Nie chodzi oczywiście o to, aby sala była tak mała, że goście musieliby rozpychać się łokciami i walczyć o wolne miejsca przy stole. Jednak zabawa dla czterdziestu osób w sali, przeznaczonej dla dwustupięćdziesięciu gości, nie będzie wyglądała zbyt efektownie. Pamiętajcie również o tym, że w mniejszych przestrzeniach zawsze lepiej prezentują się wszelkie efekty świetlne, które budują klimat zabawy weselnej.

Lokalizacja sali weselnej.

Kolejnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę poszukując najlepszej sali weselnej, jest jej lokalizacja. Wolicie miejsce w centrum miasta czy może gdzieś poza nim, na obrzeżach, a może nawet zupełnie oddalone, np. salę bankietową z pięknym widokiem nad samym jeziorem? Tak naprawdę, każda z takich lokalizacji, ma swoje pozytywne i negatywne strony. Spokojnie więc rozważcie wszystkie opcje. Jeśli wybierzecie miejsce położone z dala od kościoła, urzędu stanu cywilnego, powinniście uwzględnić w swoim budżecie ślubnym dodatkowe koszty wynajęcia busa lub autokaru, czyli transportu dla gości weselnych. Z kolei przy wynajęciu sali bliżej centrum, powinniście się liczyć z brakiem ładnej scenerii, widoku, ogrodu, a czasem nawet zwykłego tarasu.

Wygląd i wystrój sali.

Siłą rzeczy, jedną z pierwszych rzeczy, na jaką zwracają uwagę nowożeńcy poszukujący sali weselnej, jest jej wygląd. W tej kwestii trudno jest cos podpowiedzieć, gdyż wygląd sali jest kryterium bardzo subiektywnym i zależy od Waszych indywidualnych upodobań. A o gustach się nie dyskutuje. Są jednak pewne praktyczne przesłanki, które powinniście uwzględnić.

Po pierwsze, jeśli wybraliście jakiś nietypowy temat przewodni, styl Waszego wesela (ekologiczne, romantyczne, wiktoriańskie, wiejskie, etc.) powinniście się upewnić, że wystrój i styl sali, nie kłóci się z wybraną przez Was stylizacją. Po drugie, oprócz tego, że sala jest czysta i zadbana, powinna mieć dodatkowe atuty, np. w postaci luster na ścianach. W czasie zabaw weselnych odbijające się w nich światło da bardzo ciekawe efekty wizualne. Oczywiście w sali powinny też znajdować się inne ozdoby: obrazy, zdjęcia, drapowane tkaniny. Ostatnią kwestią, na którą powinniście zwrócić uwagę oglądając salę weselną, jest ilość zbudowanych w niej filarów podporowych. Te, z wiadomych względów, niezbędne są w dużych pomieszczeniach. Jednak w małych salach nie pełnią żadnej praktycznej funkcji, a jedynie przeszkadzają bawiącym się gościom.

Parkiet.

Zwrócenie uwagi na podłogę i parkiet jest czynnością, której znaczna część przyszłych Nowożeńców nawet nie bierze pod uwagę. Jak się okazuje, może to być dużym niedopatrzeniem. To, o czym należy pamiętać w tej kwestii jest to, aby wspomniany już parkiet, nie był zbyt śliski. Tańczenie w butach na obcasach na takiej podłodze może być nie tylko wielce utrudnione, lecz czasem nawet bardzo niebezpieczne. Nawet panowie, którzy obcasów nie noszą, a spożyją dużo weselnych trunków, mogą mieć problemy z zabawą na takim parkiecie. A nikt z nas przecież nie chce złamanych nóg gości, w trakcie wesela.

Menu.

Jedzenie, obok muzyki, jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o tym, czy ostatecznie goście uznają wesele za zabawę udaną czy jednak zaliczą do grona wydarzeń, o których najlepiej jest zapomnieć. Najlepsze sale weselne oferują całe gamy potraw, a w swoim jadłospisie posiadają bardzo dużo pozycji do wyboru. Nie tylko tych tradycyjnych, mięsnych, lecz także jarskich i wegetariańskich. To bardzo ważne, bo nawet, jeśli wśród zaproszonych przez Was osób, będzie tylko jeden wegetarianin, to on także powinien czuć się pełnoprawnym gościem. Nie powinien być zmuszony do jedzenia wyłącznie ciast lub oddawania części swojego ciepłego posiłku osobie, która je mięso i jedzenia tego, co na talerzu zostało, czyli np. ziemniaków i sałatki. Dlatego takie kwestie również powinniście ustalić, dowiadując się o proponowane menu.

Obsługa.

Kelnerzy i kelnerki, którzy będą obsługiwali Wasze przyjęcie weselne, odgrywają w jego trakcie bardzo ważną rolę. Nikogo chyba nie zdziwi stwierdzenie, że powinni być grzeczni, schludni, uśmiechnięci i cierpliwi. Powinni też umieć współpracować z zespołem weselnym lub DJ-em. Tak, aby cała obsługa przebiegała sprawnie i bezproblemowo, a godziny podawania ciepłych posiłków pokrywały się z godzinami, w których robione są przerwy w zabawie. Dobry kelner (nie tylko na przyjęciu weselnym) to taki, który właściwie jest niewidoczny, a jednak gościom niczego nie brakuje.

Koszt wynajęcia sali weselnej.

Tak, jak przy wielu innych decyzjach, tak i przy wyborze sali weselnej, bardzo ważną rolę odgrywają kwestie finansowe. Wielu przyszłych nowożeńców właśnie od nich uzależnia decyzję o wynajęciu lub rezygnacji z danej sali weselnej. Jednak analizując koszty wynajęcia sali nie bierzcie pod uwagę jedynie samych suchych liczb, czyli ceny tzw. „talerzyka”. Sprawdźcie czy w ramach podanej ceny macie zagwarantowane takie produkty i usługi jak:

- dekoracje sali (kwiaty, balony, etc.)
- ciasta, słodycze
- czy pobierane jest „korkowe”, czyli dodatkowa opłata za wniesienie własnego alkoholu
- czy w podaną cenę wliczone są nielimitowane napoje (soki owocowe, woda)
- ile wynosi zaliczka
- jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy liczba gości się zmniejszy
- czy za parking dla gości należy płacić dodatkowo
Dopiero po przeanalizowanie wszystkich tych kwestii, podliczeniu wydatków, zdecydujcie, czy proponowana kwota mieści się w założonym przez Was budżecie ślubnym.

Klimatyzacja.

Obecnie klimatyzacja w salach weselnych powinna być już standardem. Niestety nie jest. A jej brak, niejednokrotnie potrafi skutecznie zrujnować nawet najlepszą zabawę. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy klimat się ociepla, a panujące zwłaszcza latem temperatury, potrafią osiągać wartości niemalże tropikalne. Wtedy nie wystarcza otwarcie wszystkich drzwi i okien na oścież i wietrzenie sali. Dość wspomnieć, jak szybko w takich warunkach psuje się jedzenie. Ale przede wszystkim psują się też humory gości, którzy pod wpływem wysokich temperatur i braku klimatyzacji, tracą wszelką ochotę do zabaw na parkiecie, szybciej się męczą i o wcześniejszych godzinach decydują się, na wyjście z wesela.